Depresja chorobą kobiet?

Aktywne przeciwko depresji
Aktywne przeciwko depresji

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, z którą zmagać się muszą nowoczesne społeczeństwa. Zapada na nią ok. 10% populacji ogólnej. Badania epidemiologiczne wskazują, że na depresję cierpi dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Dlatego też, Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony 23 lutego w tym roku odbywa się pod hasłem „Depresja u kobiet”.

Jak wynika z badań Polskich naukowców1) zaburzenia depresyjne występują u około 1/5 pacjentów zgłaszających się do lekarzy pierwszego kontaktu, ale w połowie przypadków nie są właściwie rozpoznawane. Depresja może wpływać na życie społeczne, relacje w rodzinie, karierę i samoocenę. Kobiety i mężczyźni inaczej przechodzą tę chorobę. Kobiety są nie tylko bardziej narażone na depresję nerwicową, ale także jej przyczyny i objawy są inne niż u mężczyzn. Kobiety chorujące na depresje są częściej hospitalizowane, a depresja u nich wiąże się z większym ryzykiem przewlekłego przebiegu.

„Na większą liczbę przypadków depresji u kobiet wpływają czynniki hormonalne, genetyczne i psychospołeczne. Szczególne natężenie depresji występuje u kobiet w wieku rozrodczym, także przy leczeniu niepłodności. Zaburzenia nastroju typowe dla kobiet to: zaburzenia okołomiesiączkowe, depresje okresu ciąży i poporodowe oraz zaburzenia nastroju związane z menopauzą. W ramach tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją chcemy zwrócić uwagę Pań na problem depresji. Warto podkreślić, że podjęcie leczenia umożliwia pełny powrót do zdrowia” – powiedział dr Dariusz Wasilewski, psychiatra, dyrektor Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii w Warszawie.

Depresja – podstawowe informacje

Depresja jest ciężką, przewlekłą chorobą, która wymaga pomocy lekarskiej oraz wsparcia rodziny i przyjaciół. Osoby z zaburzeniami psychicznymi często odbierane są jako dziwne lub niebezpieczne, a ich problemy są bagatelizowane. Chorzy są nieakceptowani przez otoczenie. Taka stygmatyzacja ma bardzo negatywne skutki. Jak podkreślają eksperci chorzy boją się przyznać, że cierpią na takie zaburzenia, boją się pójść do psychiatry po pomoc. Nawet jeżeli przebrną przez etap diagnozy i leczenia, mają problemy z powrotem do normalnego funkcjonowania. Ze względu na fakt, iż jest to problem z psychiką, wstyd i stereotypy powodują jednak, że wciąż mało kto myśli o tej chorobie w sposób tak poważny, jak myślimy o zagrożeniach wynikających z cukrzycy, nowotworów, czy chorób układu krążenia. Szybko zdiagnozowana i odpowiednio leczona daje szansę na wyzdrowienie (w 80% przypadków depresji leczenie farmakologiczne przynosi poprawę).

Stowarzyszenie „Aktywnie Przeciwko Depresji”

Stowarzyszenie działa od 2003 r. poprzez podnoszenie świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego, organizując różnego rodzaju akcje edukacyjne. Prowadzone działania na rzecz chorych na depresję, sprzeciwiają się ich marginalizowaniu i stygmatyzacji. Dotychczas rozdystrybuowano paręset tysięcy bezpłatnych broszur, ulotek i innych materiałów edukacyjnych. Stowarzyszenie organizowało również „białe niedziele” w gminach, gdzie wcześniej nie było możliwości poradzić się psychiatry. Przygotowano i przeprowadzono wykłady i szkolenia dla nauczycieli oraz mediów na temat przeciwdziałania samobójstwom wśród młodzieży. Stowarzyszenie od lat organizuje „Koncerty Pogodne”, aby w inny sposób zwrócić uwagę na problem depresji. Koncerty te cieszą się bardzo dużą popularnością – tak wśród widzów, jak i artystów. Od dwóch lat odbywają się w Teatrze Polonia, wcześniej w Teatrze Żydowskim oraz Domu Kultury Łowicka.


1) Marcin Wojnar, Wiktor Dróżdż, Aleksander Araszkiewicz, Bożydar Latkowski, Dorota Nawacka-Pawlaczyk, Roman Urbański, „Badanie rozpowszechnienia zaburzeń depresyjnych wśród pacjentów zgłaszających się do lekarzy rodzinnych” w „Psychiatria w Praktyce Ogólnolekarskiej” 2002, tom 2, nr 3


Warto przeczytać: http://www.centrumorgazmow.pl/porady/metody-wstrzymywania-wytrysku-i-osiagania-wielokrotnego-orgazmu-u-mezczyzny/